Krb nebo krbová kamna

Doba otevřených topenišť ve stylu hradních a zámeckých kachlových krbů je dávno pryč. Otevřený krb má totiž mnohé nedostatky a dnes se již od jeho výstavby upouští. Proč? Za prvé je jeho účinnost ve srovnání s krbovými kamny nebo uzavřenými krby velmi nízká, dosahuje pouze kolem 15 procent. A za druhé je vzduch v místnosti ovlivněn spalovacím procesem, snižuje se množství kyslíku a naopak navyšuje poměr spalin, především oxidů uhelnatého a uhličitého.
dřevo na topení
Součástí moderních krbů je krbová vložka a skleněná dvířka a teplý vzduch je rozváděn buď teplovodními průduchy do dalších místností, anebo je celý systém napojen na soustavu radiátorů ústředního topení .

Přednosti krbových kamen

Rychlost vytápění – ty je u krbových kamen až dvojnásobně vyšší než u krbů.
Prostor v místnosti – kamna zabírají mnohem menší prostor a jsou většinou levnější, ať už jde o výrobky z tvárné litiny, z oceli, nebo kombinace keramiky a ocelového plechu.
Design – vyrábí se v nepřeberném množství variant a velikostí od tradičních hranolových nebo válcových až po půlkruhová řešení do rohů místnosti.
Nouzové vytápění – mohou se využít i jako přechodný topný zdroj pro rodinné domy a rekreační objekty. Zatopíte v nich peletami, dřevěnými briketami, pilinami, měkkým nebo tvrdým dřevem.
zapálené dřevo

Na co byste neměli zapomínat

Především na dvě základní věci: Skladování a včasné zajištění topiva. Musíte pamatovat na dostatečný skladovací prostor pro topivo, které musí být uskladněno v suchu, v ideálním případě v uzavřeném prostoru, případně pouze pod střechou.
Topný materiál se vyplatí nakupovat včas ještě před topnou sezonou, nejlépe na jaře nebo v létě, pamatujte, že cena dřeva v průběhu roku značně kolísá a pochopitelně je výhodnější nakoupit veškeré topné komponenty najednou za akční cenu.
Odborný posudek kominíka – kominíky někteří z nás vnímají jako jednoduché řemeslo, které může vykonávat každý, kdo ve škole příliš neprospíval, ale to platilo před mnoha lety. Dnes je kominické řemeslo náročné a může se to projevit právě u vašeho požadavku instalace krbových kamen. Kominík vám vypracuje odborný posudek ohledně návrhu řešení odvodu spalin, může dojít i na přestavbu klimatizace, aby se zamezilo vzniku podtlaku, který může nasávat jedovaté zplodiny z krbu nebo kamen.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup