Jak správně rybařit

Když člověk úspěšně složí zkoušky a zaplatí všechno, co s povolováním rybolovu souvisí, může o sobě začít hrdě tvrdit, že je rybářem. Případně tichým bláznem, jak se rybářům přezdívá.
Může si tak říkat, ač tímto vlastně ještě v pravém smyslu toho slova není. Za rybáře byl totiž již prohlášen, ovšem dosud se této činnosti nemůže věnovat. Protože se to v našich vodách nehemží rybami natolik, aby je mohl chytat holýma rukama, a je tak třeba pořídit si ještě nějaké to rybářské náčiní.
rybář na molu
Přinejmenším ten lidem zřejmě nejznámější atribut, tedy rybářský prut.
Ovšem ani s rybářským prutem si člověk nevystačí. Protože tím by mohl leda tak švihat jako bičem, ale tím by se ryby na břeh vyhnat nenechaly, ten by byl vhodný nanejvýš tak na pohánění dobytka na pastvě.
K prutu, jenž má splňovat očekávání, jež se k němu vztahují, patří nezbytně třeba naviják. Zde si je možno vybrat ze široké nabídky, přičemž jsou tato zařízení víceméně na jedno brdo. Umí odvíjet a navíjet s pomocí kličky, jinak nic.
rybář v košily
K navijáku náleží nezbytně rybářský vlasec. Protože k čemu by byl naviják, kdyby na něj nebylo co navíjet, že? Vlasec je tu silnější a tu slabší vlákno, jež se od niti liší tím, že je vesměs bezbarvé. Především proto, aby ho ryby spíše přehlédly a skočily rybáři na návnadu, která se dává na háček. Háček nejlépe s protihrotem, který zabraňuje tomu, aby z něj chycená ryba snadno sklouzla. Ten sice může být nahrazen dejme tomu umělou muškou, třpytkou nebo woblerem, ovšem tyto kulišárny v sobě háček skrývají též. A nejen ten jednoduchý, nýbrž klidně i dvojitý či trojitý.
Na vlasci pak zpravidla nemůže chybět ani splávek, který je takovým plovoucím bonzákem, dávajícím rybáři najevo, že je pod vodou o nástrahu zájem, ani olůvko, díky němuž dohodíme nástrahu dál od břehu a díky němuž také splávek plní lépe svou funkci.
silueta rybáře
Vše zde zmíněné by mělo rybářům umožnit . Aby tomu tak bylo, musí však být to všechno navíc ještě rozumně sladěné. Ani se sebepevnějším prutem totiž velkou rybu nechytíme, pokud máme slabý vlasec, jenž tato hravě přetrhne, silný vlasec je nám k ničemu, pokud nám obrovský sumec svým tahem zlomí tenoučký prut, úlovku se stěží dočkáme, uvážeme-li na vlasec namísto háčku učiněný veliký hák, který se žádné z ve vodě žijících ryb nevejde do tlamy a tak dále.
Zkrátka je třeba pořídit si „nádobíčko“ právě pro tu příležitost, pro kterou ho potřebujeme. Jenom pak se dočkáme úlovku.
Nebo také ne. Protože záleží nejen na nás, ale i na rybách samotných.