Jako ryba ve vodě

·         Ta správná motivace
U dětí neplavců je často problém už jen je přesvědčit, aby do vody vstoupily. Některým vadí hloubka, jiné nemají rády pocit vlhka na kůži nebo jim je ve vodě zima.  Ano, můžete využít stylu „hodím tě do vody a plav“, ale tím u většiny dětí spíše vzbudíte celoživotní averzi k čemukoli, co se jen vzdáleně podobá pohybu ve vodě. Daleko lepším prvním krokem při výuce plavání je vaše potomky s vodou skamarádit. Vyberte si bazén s dostatečně teplou vodou, kde dítě stačí, vybavte se hračkami a nápady na hry. Zkuste třeba babu ve vodě po kolena nebo házení míčem. Dítě se bude soustředit na jinou činnost a úplně zapomene, že vlastně vodu nerado.

potápění

·         První tempa
Jakmile se váš potomek cítí ve vodě bezpečně, je načase přikročit k učení samému. I tady by mělo platit, že dítě si ani neuvědomí, že se učí. Tedy místo drilu ho zkuste ze začátku třeba nosit po vodě, zatímco kope nohama, nebo si hrajte takzvaně na žáby. NESPĚCHEJTE. Dopřejte si dostatek času na mělčině, kde dítě stačí, a pokud vidíte, že mu celá věc začíná být nepříjemná, zastavte. Jakmile malý plavec zvládne techniku temp, zkuste ho pomalu přemluvit, aby si to zkusil sám. Využijte podložky, plováky a další pomůcky, aby se dítě cítilo bezpečně. Můžete také zkusit například vodní překážkovou dráhu z plováků. Postavte z nich branky, a nechte dítě proplouvat mezi nimi. Bude ho to bavit, a než se naděje, půjde mu to samo.

bazén

·         Potápění
To je problém i pro mnoho dětí, které plavat umí. Ponořit se pod hladinu je naprosto nový pocit, a může to být dost děsivé. Zkuste ale využít například puky, které vám dítko bude nosit ze dna. Většina malých plavců to zbožňuje. Potápějte se spolu s nimi, a dělejte na sebe ve vodě obličeje, nebo soutěžte kdo vydrží déle se zadrženým dechem. Pokud tomu dáte dost času, výsledky se dostaví.