Nechte si betonový plot raději postavit na klíč

Když se zadíváte na nějaké instruktážní video, které se zaměřuje na propagaci betonových plotů v Brně https://www.montazmpc.cz/betonove-ploty-brno/ či v jiném městě, bude vás pravděpodobně také zajímat, jak se oplocení staví. Na toto téma bychom se rádi zaměřili i nyní, protože někteří lidé se mohou domnívat, že výstavba je natolik snadná, že ji zvládnou svépomocí během jednoho víkendu. Na propagačních materiálech se velmi často hovoří o tom, že jde o stavebnicový systém, což je samozřejmě pravda, a že nevyžaduje mokré zdění, tedy maltu, tmely či lepidla, což je také pravda, ale nemusí tu již padnout zmínka o hmotnosti jednotlivých komponent.

betonový plot

K výstavbě potřebujete mechanizaci – betonové ploty se staví tak, že se nejprve vyhloubí do země otvory pro sloupky. Každý z nich by měl být hluboký minimálně 80 cm, a budete-li jich hloubit například třicet, zabere vám to pouze ručním nářadím několik dnů, a sebere poměrně hodně sil. A pokud se v zemi objeví balvany, skála či stavební sutiny, budete mít doslova o zábavu postaráno. Zvažte proto před koupí betonových plotů i jejich montáž, se zárukou na prováděnou práci a s pojištěním.

oplocení z betonu

Kladkostroj či mobilní jeřáb – betonové desky, které se vkládají mezi sloupky, mají rozměr dva metry na délku a půl metru na šířku. Ačkoli jsou velmi tenké, jen čtyři centimetry, jsou poměrně těžké. Každá z nich váží přes sedmdesát kilo a musí se přenášet ve dvou lidech. Mezi sloupky se pak vkládají dvěma způsoby. Buď nejprve zabetonujete do země všechny sloupky a po vytvrdnutí betonu vkládáte do drážek jednu desku za druhou, anebo zabetonujete jeden sloupek, k němu přiložíte desky do drážky a k deskám pak z druhé strany vsunete další sloupek, který následně zabetonujete v zemi, a takto pokračujete až k poslednímu sloupku. V každém případě budete desky muset zdvihat velmi vysoko, u dvoumetrového oplocení do výšky téměř dva a půl metru, a to bez kladkostroje nebo bez mobilního jeřábu nepůjde.