Moderní přeprava zboží


Je hodně pravděpodobné, že jste se nikdy nesetkali přímo s přepravními kontejnery. Znáte jen ty obrovské na kamionech, nebo kamiony samotné. A právě v nich se mohou ukrývat jiné kontejnery, například na přepravu potravin, sypkých materiálů nebo jakýchkoli jiných věcí. Což v našem případě může být naprosto cokoli mimo živých zvířat. No, dosti legrace a půjdeme se společně podívat na kontejnery, jedny z nejlepších a nejprodávanějších na světě. Proč jsou nejprodávanější a nejpoužívanější vám za chvíli vysvětlím.

IBC kontejnery

Jedná se o IBC kontejnery a pokud nevíte, co ta zvláštní zkratka znamená, čtěte dále. IBC je z anglických slov Intermediate Bulk Container. Volně přeloženo by to bylo asi středně objemový kontejner. Nebo tak nějak podobně. V každém případě je to jeden z nejlepších a nejpoužívanějších přepravních či skladovacích systému ve světě. Proč? A tu se dostávám ke slíbenému vysvětlení výše v článku. Na to není moc složité odpovědět. Jednak splňuje velmi přísné normy, mají totiž homologaci – UN 31HA1/Y, čímž vlastně vyhovují hodně náročným požadavkům ADR, RID a IMDG–Code pro přepravu nebezpečných kapalin, nebo také potravin. To bylo za prvé. A za druhé?

Jeden z těchto několika druhů kontejnerů (Combo Fructus) vyhrál v mezinárodní soutěži Worldstar Packaging Awards. Což je hodně prestižní http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/organizacni_struktura/zvlastni_zmocnenci.html věcička. Takže je jasné, proč zrovna jsou tyto přepravní nádoby, jak to také lze nazvat, prostě nejlepší.

obří kontejnery

Jejich výhody? Spousta a já vyberu jen tři a to namátkou. Tak především je to jejich váha, nebo chcete-li hmotnost, která je velmi nízká na rozdíl od jiných. Druhá věc je jejich cena. Jsou levné a třetí plus je jejich skladovatelnost, a to jak plných, tak i prázdných. Jsou totiž stohovatelné, což znamená, že se mohou dávat na sebe a tím se ušetří spousta místa. Jsou ještě další výhody, ale sem do článku se již nevejdou.