Otužování – přirozená cesta ke zdraví!

Město nás unavuje. Je čím dál obtížnější se vyrovnávat s nátlakem okolí. Veškerá snaha o zachování klidu ve světě plném zmatku nás stojí ohromné množství energie, kterou si nahrazujeme rychlou kávou. Hlad zaháníme fast-foody, deprese řešíme prášky, namísto přirozené péče o svůj zevnějšek se snažíme zakrývat nedostatky make-upem, pěstujeme si horší a horší návyky, ale dřív nebo později naše tělo stejně řekne DOST!
chromová sprcha

Otužování je dostupné každému, nestojí víc než trochu času a svědomitého úsilí. Ze začátku může být opravdovým utrpením, nic by se nemělo lámat přes koleno, a tak je potřeba začínat postupně. Člověk by se měl otužovat pravidelně, nejlépe ráno, aby nastartoval svůj organismus do nového dne. Skutečně máloco má takový efekt jako studená sprška po ránu. Účinek se dostaví okamžitě. Dochazí k uvolnění napětí a rozproudění energie po celém těle. Ledová voda dokáže dokonale uklidnit i tu nejrozbouřenější mysl, ne nadarmo některé malé vzteklé děti končí pod studenou sprchou.

Zároveň s otužováním se doporučuje praktikovat různé dechové techniky a cvičení. Nejznámější a nejpopulárnější je Wim Hofova technika, která spočívá v uvědomělém překysličování plic, následné meditaci a postupném otužování. Wim Hof se stal vzorem pro otužilce na celém světě.

Jak začít?
Ti, kteří do otužování skočí po hlavě u něj dlouho nevydrží. Párkrát zatnout zuby a vlézt pod ledovou vodu není nic obtížného, ale časem vymizí prvotní nadšení a dojde ke ztrátě motivace. Klíč k úspěchu spočívá v mírnosti a posloupnosti. Pro začátek je vhodné střídat cykly teplé a studené vody tak, aby nám celá procedura byla příjemná, časem musíme navýšit čas, který strávíme pod studenou vodou na úkor teplé. Tímto způsobem se dopracujeme až do bodu, kdy teplou vodu nepotřebujeme vůbec a rovnou vlezeme do studené. Je vhodné si nastavit časové intervaly a sledovat pocity našeho těla, pokud nevydržíme pod studenou déle než pár vteřin, nevadí, časem se dopracujeme až k několika minutám a můžeme se těšit z výhod, které otužování ve sprše přináší.

muž pod sprchou
Hlavní výhody pravidelného otužování
· Snížení stresu
· Lepší imunita
· Pevnější pleť
· Zdravější vlasy
· Tvorba hnědého tuku
· Zlepšení krevní cirkulace
· Více energie