Po městě bez emisí a stylově díky elektroskútru


Elektrický skútr je jednoduchým dopravním prostředkem s mnoha výhodami. Ekologický provoz je jen jednou z mnoha. Které jsou ty další oproti spalovacím motorům?

Žádná zátěž okolí

Nulové emise, díky nimž skútr nezatěžuje životní prostředí, jsou jen jednou z mnoha výhod. Podstatnou předností skútrů je i to, že nevydávají hluk a neprodukují zápach. Díky tomu jejich provoz neobtěžuje lidi ani nestresuje zvířata.

S univerzálním dopravním prostředkem se tak můžete vydat rovnou do centra města včetně historických čtvrtí, ale i do přírody. Absolutně tichý provoz má jedinou nevýhodu, a to fakt, že více pozornosti musejí elektrickým skútrům věnovat chodci, kteří je neuslyší.

elektrický skútr

Nižší náklady

Elektrické skútry dnes již nejsou výrazněji dražší než jejich benzínové protějšky. Už za částku kolem 30 000 Kč je možné pořídit srovnatelně kvalitní zařízení v obou kategoriích.

Kde ale stále verze s elektrickým motorem kralují, to je sféra provozních nákladů a výdajů na servis. Pokud porovnáme nákladovost s běžným provozem auta, je až 40x nižší. Nákladovost lze vykalkulovat i konkrétně: Budeme-li uvažovat průměrně spotřebovaných 3 kWh na 100 km, můžeme se při ceně 5 Kč za 1 kWh pohybovat na ceně kolem 15 Kč na 100 km.

Obdobně nízké jsou náklady provozní. Elektrický skútr nepotřebuje výměnu oleje, vybrané stroje spadají i do specifické kategorie, která nevyžaduje ani platbu povinného ručení nebo technické prohlídky. Pravděpodobnost, že se konstrukčně poměrně jednoduchý stroj porouchá, je nízká, proto nemusíte mít obavu ani z nákladných oprav. Motor tvoří pouze rotor, stator a ložisko.

Maximální komfort

Elektrické skútry již nejsou výsadou úzkého okruhu lidí, kteří na oltář ochrany přírody neváhají poněkud vystoupit ze své komfortní zóny.

Provoz elektrického skútru vás totiž nijak zásadněji neomezí. Kdysi nejvýraznější slabina v podoba dojezdu je vyřešena zásluhou moderních lithiových baterií s dostatečně vysokou kapacitou. Běžně se dojezd pohybuje kolem 60 až 100 km. Některé modely nabídnou i 150 km. Bez obav se proto můžete vydat i na delší výlet.

elektro skútr

Elektroskútr je velmi lehký a dobře ovladatelný, to oceníte zejména v městském provozu. Hmotnost se pohybuje mezi 60 a 130 kg. Elektroskútry se vyznačují i velmi dobrou jízdní dynamikou. Motoristé si cení hlavně schopnost vyššího zrychlení bez záškubů a okamžitého záběru motoru při jakékoli rychlosti.

Stylová jízda

Elektroskútry se na trh dodávají v poměrně pestré škále designových provedení. Hitem je v současnosti hlavně retro styl.

Výrobci se tak ve velkém pustili do oživování klasických „fichtlů“, k dostání je elektrická Babetta a nejen benzínový motor už pod kapotou ukrývají i legendární Vespy. Stylový retroelektroskútr tak nadchne nejen pány coby pamětníky a odchovance prvních motocyklů kultovní značky Jawa, ale i dámy.

Elektrický skútr je tak nejen dopravním prostředkem, ale zároveň do značné míry i životním stylem. Na první pohled odráží názory svého majitele a vyznavači konkrétních značek se dokonce sdružují do svébytných komunit.