Podle čeho vybrat mikrofony a mixážní pulty

Přemýšlíte, jaký mikrofon by byl tím pravým pro moderování různých společenských akcí? Možností je celá řada. Někdy se může stát, že si zakoupíte kvalitní mikrofon, ale přesto je zvuk ve špatné kvalitě. Jen málokdy je na vině zvukař nebo samotný mikrofon. Podle odborníků bývá chyba na straně uživatele mikrofonu. Špatný zvuk je totiž často způsoben nesprávným používáním. Prvním krokem je výběr typu mikrofonu. Pokud má být využíván na zpěv a řeč, pak volíme elektrodynamické mikrofony, na které zpíváme (hovoříme) zblízka. Rozhodně se nesnažíme křičet. Od zesílení hlasu je tu právě mikrofon. Stačí, pokud budeme hovořit běžnou hlasitostí na vzdálenost cca 3 cm. Jedním z nejoblíbenějších mikrofonů pro mluvené slovo je LEWITT MTP 840 DM.

mikrofon

  • Jestliže potřebuje moderátor gestikulovat, pak se doporučuje použít stojan na mikrofon.
  • Při jeho výběru se soustředíme především na stabilitu, odolnost a spolehlivost utahovací matice.

Pro snímání hudebních nástrojů nebo sborů využíváme mikrofony kondenzátorové. Tyto mikrofony jsou konstrukčně řešené tak, aby byly schopné snímat z větší dálky a nejsou uzpůsobené na používání zblízka.

Bez „mixáku“ to prostě není ono

Ozvučení koncertu bez použití mixpultu je v současné době prakticky nemožné. Bez kvalitního mixážního pultu nikdy nemůžeme dosáhnout úpravy zvuku nástrojů tak, aby k sobě přesně „sedly“ a jejich poměry se vyrovnaly natolik, aby se žádný nástroj neztrácel a žádný nebyl nežádoucím způsobem dominantní.

mixpult

  • Využití mixážních pultů je ale mnohem širší.
  • Bez tohoto vybavení se například neobejde DJ nebo zvukař ve zkušebně.
  • Dobrým pomocníkem je také pro hráče na klávesy, kteří si pomocí zvukových modulů a samplerů mohou sami nastavit poměry hlasitosti.

Typů mixážních pultů je celá řada. Při jeho výběru záleží na tom, zda hledáte jednoduchý mixpult do zkušebny nebo pro ozvučovací soupravu k hudební produkci do menšího sálu. V obou případech docela postačí mixpult do 10 kanálů. Ten umožní zapojit hudební nástroje, externí zdroje zvuku, mikrofony a další nezbytné doplňky. Veškeré požadavky na profesionální úrovni splňuje například mixpult Pioneer DJ DJM-S11-SE.