Správné vybavení na vodní sporty

Žádný sport se neobejde bez správného vybavení. Zatímco v některých případech potřebujete výbavu za desítky tisíc, jinde vám stačí pouze vhodné oblečení. Bez čeho se zaručeně neobejdou vyznavači vodních sportů?

Neoprenový oblek

Neoprenový oblek představuje nejlepší ochranu proti chladu. Svého nositele ale chrání i před možným zraněním či před vlivem slunečních paprsků.

Neopreny se dělí na kašírované nebo pogumované, případně se na trhu objevuje i suchý oblek. Kašírování je nanášení textilie, která zvyšuje odolnost materiálu proti otěru. Jinak jsou ale oba typy konstrukčně shodné. Suchý oblek se od těchto dvou verzí naopak liší, a to tím, že oproti klasickému neoprenu nepropouští vodu.
Tzv. krátké neopreny mají krátké rukávy i nohavice. Naopak do chladného počasí se hodí dlouhé neopreny, tj. ty s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Nejen množství materiálu, které máte na sobě, určí, zda vám bude či nebude zima. Podstatnou měrou ovlivní izolační schopnost hlavně tloušťka použitého materiálu. Do teplých vod nad 25 °C je potřeba přibližně tloušťka 3 mm. Pokud má voda okolo 20 °C, stačí 5 mm. Je-li voda mimořádně studená, zvolte neopren 7 mm.

krátký neopren

Neoprenové rukavice

Rukavice prakticky plní totožné funkce jako neopren, tedy hlavně chrání před zimou a možným zraněním. Stejně tak zvyšují jistotu úchopu, neboť mohou být opatřeny protiskluzovým povrchem. Zlepšují tak i bezpečnost při sportu.

Kritéria pro výběr neoprenových rukavic jsou dvě: V první řadě je to podobně jako u neoprenu tloušťka materiálu. Platí, že čím náročnější podmínky, tím by měla být větší. To znamená do teplých vod stačí i 1,5 mm, zatímco zima vyžaduje až 5 mm. Dále je to padnoucí velikost. Ta se odvíjí od naměřeného obvodu dlaně. Velikosti se klasicky značí XS až XXL.

Neoprenové boty do vody

Neoprenové boty opět hlavně snižují riziko poranění a poškození kůže, ať už ostrým předmětem nebo spálením od slunečních paprsků.

Speciální boty do vody disponují zesílenou podrážkou, která však o něco snižuje kontakt se zemí. Proto někteří sportovci preferují spíše ponožky. Nicméně můžete samozřejmě zvolit i kombinaci a ponožky nosit i do bot.

Funkčnost se i v tomto případě odvíjí od výběru padnoucí velikost a správné tloušťky neoprenu. Ta se pohybuje v rozmezí 2 až 7 mm, přičemž opět platí, že čím větší zima, tím silnější by neopren měl být.

boty do vody

Oblečení z funkčních materiálů

Pokud vám z různých důvodů nevyhovuje neopren, vyzkoušet můžete oblečení z funkčních materiálů. Na trhu existují trička s krátkým i dlouhým rukávem, klasické kalhoty, kraťasy, ale i overaly.

Předností lycry je především to, že dokonale chrání před spálením od slunečních paprsků. Tričko z lycry dobře obepíná tělo, ale bez nepříjemného pocitu omezení v pohybu. Lycra je obchodní název pro elastan, tedy pro materiál, jehož vlákna charakterizuje především mimořádná pružnost.

Lycra je navíc rychleschnoucí. Protože se z materiálu rychle odpařuje voda, dochází k ochlazování a nebude vám v něm ani nadměrné horko.