Začínáme s hrou na kytaru

Stačí vám pár akordů

Pro odehrání některých skladeb, zejména trampských, folkových a starých lidovek, vystačíte s několika základními akordy. Nepotřebujete znát noty, čímž se vám výuka hry na kytaru ještě více usnadní. A v podstatě není třeba ani nikam docházet, k učiteli hudby, do hudební školy a do podobných institucí, i když vám samozřejmě můžeme doporučit konzultaci a případnou výuku tam, kde mají lidé za sebou praktické zkušenosti, vynikající hudební sluch a také cit pro vnímání hudby.

klasická kytara

Chcete-li tedy začít s hrou na kytaru doma, měli byste mít především k dispozici kytaru. Volba hudebního nástroje není vůbec jednoduchá, je to vlastně ten nejobtížnější krok z celého procesu. Kytary vyrábí mnoho subjektů a trh je jimi skutečně nasycen, pořídit se dají kytary klasické, akustické, elektroakustické či basové, ovšem vy, jako začátečníci, budete pravděpodobně začínat u kytar klasických.

hra na kytaru

Výběr značky – někomu vyhovuje značka Stagg, někomu Yamaha, někomu Woody a mohli bychom pokračovat v dlouhé řadě, až bychom se dostali k soukromým osobám, které výrobu kytar proslavily, jako např. Matthias Dammann, Greg Smallman či Manuel Rodriguez. Doporučujeme konzultovat výběr výrobce s někým zkušeným, ovšem nechte také promluvit svůj vlastní hlas intuice, až vám na konečný výběr zůstanou dva, tři výrobci.

Velikost nástroje – tam je výběr poměrně snadný, stačí si projít pár kamenných obchodů a vyzkoušet kytaru na pohmat. Jednak budete potřebovat znát šíři hmatníku (krku), aby se vám dobře mačkaly struny bříšky vašich prstů, a pak musíte volit celkovou velikost nástroje, která se označuje jako 1/4 až 4/4. Pro malé děti je vhodná velikost ¼, pro dospělé pak 3/4 a 4/4.

No a pak už jen nějaký ochranný, třeba nylonový obal, popruh, ladičku a můžete se pustit směle do hraní. Hlavně ať vám vaše snaha a trpělivost dlouho vydrží.